Az adherencia fontossága, avagy miért fontos betartanunk az orvosunkkal megbeszélt kezelést?
Dr. Polgár Anna
Az orvostudomány klinikai vizsgálatokkal igyekszik bizonyítani egy-egy gyógyszer, különböző gyógyszer kombinációk, vagy gyógymódok terápiás hatékonyságát. Sokszor azonban a valós élet tapasztalatai rosszabbak a tanulmányokban elért eredményeknél. Mi lehet ennek az oka? Az egyik lehetséges magyarázat a terápiás fegyelemben, az adherenciában keresendő. Az önkényesen leállított, vagy módosított adagolású gyógyszerszedés, de a páciens, vagy az egészségügyi rendszer hibájából elhúzódó, nagyobb intervallumokban történő kezelések is mind-mind hozzájárulhatnak a csökkenő terápiás hatáshoz. Ezért fontos az orvos és beteg között megbeszélt, rögzített terápiás terv pontos követése, az adherencia megléte. Ez egyaránt igaz a kezelés gyógyszeres és nem gyógyszeres, életmódbeli elemeire is. Vegyük át pontról-pontra, milyen teendőink is vannak…
A kezelés megtervezése
Kezelőorvosa a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően az Ön tünetei alapján egyénre szabottkezelést állít be Önnek. Ha valamit nem ért, bátran kérdezzen! Jelezze kezelőorvosának vagy az asszisztenseknek a preferenciáit és az is, ha a kezeléssel problémája van. Napjainkban egyre gyakoribb, hogy az új, innovatív kezelések mellett online követés is zajlik a kezelés hatásának felmérésére, az esetleges mellékhatások korai észlelésének érdekében. Emiatt, és a kezelés szervezésének, időpontegyeztetés megkönnyítésének céljából reagáljon kezelőorvosa, illetve az asszisztens megkeresésére! A másik oldalról: esetleges kérdés, szokatlan tünet előfordulása, mellékhatás-gyanú esetén jelentkezzen a megadott segítségvonalon vagy e-mail címen!
Antimaláriás szerek
A lupus kezelésének alapját képezik az antimaláriás szerek, melyeket korábban a malária kezelésére használtak, de ma már erre a célra más, a maláriára jobban ható szereket alkalmaznak. Ezek a régebben használt antimaláriás szerek – mint a klorokvin vagy hidroxi-klorokvin – kedvező hatással vannak az immunrendszerre, csökkentik az autoantitestek – a saját szervezet elleni ellenanyagok – termelődését, csökkentik a krónikus gyulladásokban észlelt érfal-gyulladást, és számos egyéb kedvező hatással bírnak. Autoimmun betegségben szenvedő asszonyok várandóssága alatt különösen jótékony hatásúak az antimaláriás szerek, mind anyai, mind magzati szempontból. Fontos a gyógyszer folyamatos szedése a megadott dózisban. Természetesen itt is előfordulhat allergia, mellékhatás, amikor – bármilyen jó hatású is a szer – fel kell függeszteni a szedését.
Szteroid készítmények
A korábbiakban ez a gyógyszercsoport képezte a kezelés alapját. Gyorsan, hatékonyan hat, de súlyos mellékhatások jelentkezhetnek, ezért orvosa csak a szükséges legrövidebb ideig és legkisebb adagban javasolja a szedését. Az elmúlt időszakban olyan új készítmények váltak elérhetővé, amelyek lehetővé teszik a szteroid dózis minimalizálását, optimális esetben elhagyását. Azonban ameddig szedni kell, magunk ne változtassunk a dózison!
Immunszupresszív szerek
Autoimmun betegégben az immunrendszer túlzott aktivitását elnyomó gyógyszerek. Fontos a rendszeres szedés, az orvos által megadott adagban. Magunktól ne módosítsunk az adagon!
Infúziós, célzott terápiás kezelések
Bizonyos infúziós, injekciós kezelések intézeti keretek között valósulnak meg. A kezelések gyakorisága az adott terápiánál meghatározott, a megfelelő hatás érdekében fontos, hogy ne maradjon el kezelés. Ezekre időt kell szánni, szabadnapot vagy munkaidő-kedvezményt kérni. Ne hagyjunk ki kezelést! Akadályoztatás esetén jelezzünk, kérjünk másik időpontot!
Kombinációs kezelés
Sokszor több készítmény egyidejű alkalmazására van szükség, melyek egymás hatását kiegészítve hatnak. Ne módosítsunk a dózisokon, ne hagyjuk el egyik vagy másik szert a kezelőorvossal történő konzultáció nélkül!
A kezelések közti ellenőrző vizsgálatok
A legjobb gyógyszer is okozhat mellékhatást az arra hajlamos emberekben. Az immunszuppresszív szerek leggyakrabban a vérképzést és a májfunkció befolyásolhatják kedvezőtlenül, ezért fontos az előírt rendszeres laboratóriumi és egyéb kontrollvizsgálatokon részt venni. Az antimaláriás szerek lehetséges szemészeti mellékhatásai miatt a kezelés megkezdése előtt, majd ezt követően fél-egy évenként szükséges szemészeti vizsgálat.
Egyéb lehetőségek
Betegségéről többet megtudhat, más hasonló betegségben szenvedő társakat ismerhet meg a betegklubokban, ahol továbbképző és betegtájékoztató előadások, kulturális események zajlanak, illetve közös érdekképviseletre is van lehetőség. A gyógyszeres kezelések mellett fontosak a nem gyógyszeres kezelések és életmódbeli tanácsok is. Ha megtanul ezekre odafigyelni, enyhíthet a betegség aktivitásán és sokat javíthat életminőségén. Hogylétéről, állapotának változásairól, készítsen jegyzeteket, naplót, melyet kezelőorvosával a következő viziten megbeszélhet. Együtt könnyebb! Az orvostudomány, a kezelőorvos, az egészségügyi személyzet, tudásával, tapasztalatával, munkájával sokat tehet az ön jól-léte szempontjából, de a sikerhez Ön is kell!Türelme, kitartása, pozitív szemlélete, életvitele és terápiás fegyelme, (adherenciája) egyenértékűen fontos, hogy ezt a farkast közösen megszelídíthessük.
HU-9113 Lezárás dátuma: 2024.08.12.
A cikk az AstraZeneca támogatásával jött létre.